CSN 300 Listeleri Hakkında Açıklama

Değerli Okurlarımız,

08.06.2021 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan ve csnturkiye.com referans gösterilerek yapılan “En gözde 5 müteahhit 5 yılda 161 milyar liralık iş aldı” başlıklı haberin içeriği ile ilgili bazı yanlış anlaşılmaları önlemek adına aşağıdaki açıklamayı yapmak gereği hasıl olmuştur.

Söz konusu haberde açıklanan “Liste” için web sitemizde yer alan bilgiler baz alınmış fakat “ihale bedeli (TL)” rakamsal verileri doğrudan kullanılmamıştır. Bu sebeple sitemizde yer alan rakamlar ile haberde yer alan rakamlar örtüşmemektedir. Web sitemizdeki verilerden yola çıkarak farklı hesaplama yöntemleri kullanılmış ve farklı sonuçlar haber haline getirilmiştir.  

Dolayısıyla websitemiz referans gösterilerek yapılan söz konusu haberlerdeki rakamsal verilerin tarafımıza ait olmadığı bilgisini tüm okurlarımız ile paylaşmak isteriz.

Saygılarımızla,

Sıralama Kriterlerimiz

CSN 300 listeleri için kullanılan sıralama kriterleri 2017 yılında yayın hayatına geçtiğimiz günden beri web sitemizde şeffaf olarak yayınlanmaktadır (https://csnturkiye.com/hakkimizda/).

Listelerimiz incelenirken aşağıda yer alan hesaplama kriterlerimiz de dikkate alınarak değerlendirilme yapılması daha sağlıklı olacaktır.

 Bahsi geçen sıralama kriterlerini bu vesile ile tekrar etmek isteriz;

  • CSN 300 (Yapım) listesi Kamu Kurumları ile son 5 yılda imzalanmış 100 milyon TL üstü yapım sözleşmeleri esas alınarak düzenlenmektedir.
  • İçinde bulunduğumuz yılın CSN 300 (Yapım) listeleri, bu yıl dahil son 5 yılda imzalanan sözleşmeler ile oluşturulur. İmzalanan her yeni sözleşme ile güncellendiğinden dolayı dinamik bir listedir.
  • Geçtiğimiz yılların listeleri ise takip eden yılın 31 Ocak günü sabitlenir ve sonrasında gerçekleşecek yeni açıklanan sözleşme, tasfiye, devir gibi işlemlerden etkilenmez.

Listemizi oluşturan değerlendirmelerde neler yer almaz;

  • Ortak girişimlerde sözleşme bedeli ortaklık oranına bölünmeden hesaplanır. (ortaklık oranları kamuya açık olmadığı için her ortak imzalanan sözleşmenin tamamından sorumlu gibi değerlendirilir.)
  • 100 milyon TL altı yapım sözleşmeleri dikkate alınmaz,
  • Özel sektör için yapılan projeler dikkate alınmaz,
  • Yatırım projeleri ve Yap İşlet Devret projeleri dikkate alınmaz,
  • Döviz üzerinden imzalanan sözleşmelerde sözleşme tarihi kurundan TL ye dönüştürülerek değerlendirilir ve ilk sözleşme bedeli olarak sabitlenir. Kur değişimi listede yer alan bedeli etkilemez,
  • İş artışları ve fiyat farkı gibi hususlar dikkate alınmaz.

CSN'den son haberleri alabileceğiniz email grubuna katıl.

Bizimle paylaşın

Firmanız, sektörünüz veya başarılarınız ile ilgili haberleri info@csnturkiye.com adresinden bize ulaştırabilirsiniz.

© Copyright 2020 – MONA GRUP | Tüm hakları saklıdır

Hoşgeldiniz